Strona główna Mapa strony Poleć stronę znajomemu
Podaj adres e-mail osoby, której chcesz polecić artykuł: Podaj imię polecającego: Podaj swój adres e-mail:
Rejestracja telefoniczna w Centrum Medycznym - 32 419 03 59
Twój uśmiech w rękach specjalistów - Ortodoncja

Ortodoncja


Ortodoncja  Oferujemy diagnostykę wad ortodontycznych w każej grupie wiekowej oraz specjalistyczne leczenie ortodontyczne oparte na  wieloletnim doświadczeniu. 

Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest na podstawie dokładnej specjalistycznej analizie ortodontycznej wykonywanej przed leczeniem na podstawie wywiadu, analizy modeli oraz zdjęć rentgenowskich. Wszystkie etapy wykonywane są w naszej placówce. Nie ma więc konieczności wykonywania zdjęć poza gabinetem.

Leczymy pacjentów w każdej grupie wiekowej:

- Leczenie wczesnodziecięce - dzieci 3-11

- Młodzież 11-18 lat

- Pacjenci dorośli + 19 lat

Oferujemy leczenie:

- Aparatami ruchomymi

- Aparatami stałymi w systemie samoligaturującym : DAMON Q2 , Pitts 21

- Alignerami  (system nakładkowy) - wkrótce! 

- Ortodontyczne przygotowanie do leczenia protetycznego

- Ortodontyczne przygotowanie do leczenia implantoprotetycznego

- Leczenie z użyciem miniśrub ortodontycznych -  zabiegi wkręcania miniśrub ortodontycznych przeprowadzane są na miejscu przez chirurga szczękowo-twarzowego.

 

Krótko o ortodoncji

Ortodoncja to działanie specjalistyczne, które poprawia jakość życia. Zęby mają wpływ na wygląd twarzy. Leczenie ortodontyczne przywraca ładny uśmiech i harmonizuje rysy twarzy. Poprawia stan uzębenia i samopoczucie. Zmiany profilu są typowe w wadach zgryzu. Występujące zaburzenia zgryzu i nieprawidłowości zębowe mogą prowadzić do zmniejszenia samoakceptacji i utrudnić kontakty międzyludzkie. Osoby z ładnym uśmiechem są postrzegane jako zadbane, otwarte i spełnione zawodowo i społecznie. Nieleczona wada zgryzu, stłoczone i niereguralnie ustawione zęby mogą sprzyjać przy nieprawidłowej hignienie gromadzenie płytki nazębnej. Przez to zwiększa się podatność na próchnicę i występują warunki korzystne do wystąpienia parodontopatii, czyli chorób przyzębia. Zaburzony zgryz i funkcja mięśni twarzy mogą wpłynąć na występowanie bolesnych schorzeń w stawie skroniowo-żuchwowym.

Lecznie ortodontyczne możemy podzielić na trzy etapy biorąc pod uwagę wiek pacjenta. I tak wyróżniamy: leczenie u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Rozpoczęcie leczenia u dzieci zależy od rodzaju wady, jej nasilenia i możliwości nawiązania współpracy z dzieckiem. U małych dzieci w okresie uzębienia mlecznego zabiegi ortodontyczne polegają na korekcyjnym szlifowaniu zębów mlecznych, odpowiednich ćwiczeniach mięśniowych poprawiających m.in. prawidłową funkcje oddychania, mowy,połykania. Czasami przeprowadza się próbę wczesnej korekty za pomocą prostego aparatu ortodontycznego.

Aparaty Ruchome

To takie, które pacjent sam zakłada i wyjmuje z ust. Wykonuje się je z akrylu w różnych kolorach i występują w postaci płytek lub aparatów dwuszczękowych. Lecznie takimi aparatami jest częścią dwuetapowego planu leczenia. Stosowane w okresie intensywnego wzrostu wpływają na kształt i wielkość łuków zębowych i mają wpływ na położenie żuchwy wobec szczęki.
Efekt leczenia jest uzależniony od współpracy pacjenta z lekarzem i przestrzegania zaleceń czasu noszenia aparatu. Aparaty te nie służa do precyzyjnych korekt ustawienia zębów.


aparat ruchomy

Stałe aparaty ortodontyczne

Nowoczesna ortodoncja to stałe aparaty ortodontyczne różnego rodzaju. Dzieki tym aparatom możemy precyzyjnie ustawić zęby we właściwym położeniu, a mechanika leczenia tymi aparatami pozwala również na korektę wad zgryzu. Elementami aparatu stałego są zamki, pierścienie, rurki, druty ortodontyczne. W zależności od rodzaju zamków wyróżniamy:

  • APARATY METALOWE

 

'image'

 

  • APARATY KOSMETYCZNE : zamki porcelanowe - w kolorze zęba, szafirowe - przeźroczyste,

 

'image'

 

  • APARATY NISKIEGO TARCIE (SAMOLIGATURUJĄCE)

 

'image'

Każdy ząb ma swój zamek, który przykleja się specjalnym klejem, który wydziela fluor korzystny dla szkliwa. Zamki posiadaja szczeliny, w które umieszczony zostaje drut. Przytrzymywany jest on przez tzw. ligatury w róznych kolorach w przypadku aparatów konwencjonalnych lub niewidocznych w przypadku zamków kosmetycznych.

 

'image'

Technika niskiego tarcia - zamki samoligaturujące

Innowacyjny system leczenia zamkami o specjalnej budowie nie wymagających obecności ligatur.
Superelastyczne łuki stosowane w tym systemie działają ze stałą, niską siłą. Łuk przesuwa się swobodnie eliminując tym samym ok. 50% tarcia. Słabe siły z łuku wraz z siłami wyzwalanymi z mięśni twarzy i języka powodują bardziej biologiczną odpowiedź tkanek. W technice tej zredukowany jest czas leczenia w stosunku do leczenia aparatami zwykłymi. Wizyty kontrolne są rzadsze,higniena jest ułatwiona oraz występuje komfort leczenia.

Etapy leczenia ortodontycznego

  1. Diagnostyka
  2. Leczenie
  3. Retencja

Wizyta pierwsza:

Przed założeniem aparatu na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza rozmowę z pacjentem o problemie, z którym się zwrócił. Przeprowadzane jest badanie zewnątrzustne i wewnątrzustne. Pobierane są wyciski na model diagnostyczny. Niezbędne w prawidłowej diagnostyce są zdjęcia RTG, Panoramiczne i Cefalometryczne lub inne dodatkowe. Fotografie pacjenta wykonujemy w gabinecie.

Wizyta druga:

Przedstawiany jest indywidualny plan leczenia.

Wizyta trzecia:

-Zakladany jest aparat stały

-Oddawany jest aparat ruchomy 

APRATY RETENCYJNE

Po zakończeniu aktywnego leczenia aparat retencyjny pozwala utrzymać wyniki leczenia. Jest to ostatnia faza leczenia ortodontycznego. Czas noszenia aparatow retencyjnych ustalany jest indywidualnie w zależności od przypadku i wieku.
Aparaty retencyjne są stałe i ruchome. Aparat retencyjny stały to drucik przyklejony od strony jezykowej zębów przednich.
Aparat retencyjny ruchomy występuje w postaci płytki lub szyny przeźroczystej.

'image'

WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne z aparatem stałym odbywają się co 2-2,5 miesiąca. A wizyty kontrole z aparatem ruchomym co 1,5-2 miesiące.